A héten Európában tombolt a futball-láz és sikerült elkapnom nekem is a fertőző vírust. Kedden-szerdán Bajnokok Ligája, csütörtökön pedig Európa Liga forduló volt. Megemlékezek még a top ligákról néhány szóban, kiket kedvelek és kiket nem. Nem vagyok vörös diplomás szakértője a témának és ZS-licences edzői diplomával sem rendelkezem, mentségemre annyit tudok mondani, hogy életem 21 évéből 11-ben jelen volt/van a foci. Korábban már próbálkoztam a témában, összeállítottam az 1998-as VB "Benke-válogatottját", most a jelenkorról néhány kézzel pötyögött karakter következik.
Premier Liga
Sokan az angol bajnokságot tartják egyértelműen a legszínvonalasabbnak. A pályákon lehet első osztályú játék folyik, de nekem ennél több kell a szórakozáshoz. Futballhuligánok voltak, most nincsenek. Akár megfoghatod a szögletet rúgó játékos vállát, nincsenek korlátok. Pedig annó itt is lőtték egymást rakétákkal mint egy felhevült Livorno-Lazio meccsen (erről majd később). Élcsapatok, mint a Manchester United, Chelsea vagy Arsenal igazán jó focit játszanak. A Liverpool csak idén önmaga paródiája, a City-nek meg az arabok választották a bohóc szerepet. Nyílt sisakos futballt játszanak, mottójuk: "mindig egyel többet rúgjunk mint az ellenfél", ennek köszönhetően talán az ő játékuk a legélvezhetőbb. A többi csapat számomra szürke, bár azt el kell ismernem, hogy a városi rangadók (nagy csapat vs. kicsapat) felüdítőek szoktak lenni. Ritkán nézek angol focit.
La Liga
A spanyol bajnokság kétfejű sárkány és mindkét fej teljesen eltérő tulajdonságokkal bír. Az egy dolog, hogy a Real Madridnak nincsenek igazi szurkolói, de hogy fiatalokat se termelnek ki az elmúlt 10 évben már kicsit zsákutcába vezeti a labdarúgást. A Barcelona tölti be most a szép és jó és mindenkinél jobb szerepkörét. Sok a saját nevelésű fiatal (ami most újabban fenenagy érték lett), tavaly 6 kupát nyertek (mert csak annyiban indultak el). Ketten fognak harcolni a bajnoki címért, ami a két (már csak egy) "El Classico"-n fog eldőlni. Mögöttük olyan csapatok osonnak be az európai kupa helyekre, mint a Valencia, a Sevilla, lakhelyem csapata, a Depor vagy a Mallorca, aki csak otthon tud keménykedni. A többi csapat üdülőváros, néhány tehetséggel és sok argentin hentessel a védelembe, pár brazil harmadosztályú Ronaldinhoval kiegészítve. A spanyol válogatott sokáig (kb 100 év) semmit nem csinált, aztán könnyedén behúztak egy színvonaltalan EB-t. A keret erős, de rajtuk nincs az a verhetetlen mágia, mint amivel a németek hagyományosan bírnak.
Bundesliga
Amíg németek játszottak a bajnokságban, addig a citrom-fekete Borussia Dortmund és a bajor sörfesztiválok bálványai, a Bayern München miatt érdemes volt nézni a meccseket. Ez talán 1996-2000 között lehetett. Azóta a török bevándorlók nagy százaléka kitalálta, hogy inkább nem vegyes kereskedést nyitnak Nord-Berlinben hanem beíratják gyereküket a Stuttgard U-14-be. Ezek a srácok most odaértek a nagy csapatba és már többen vannak mint a törökök. Számításaim szerint Németországban is minimum 150 évre rendezkednek be. Üde színfolt volt tavaly a Wolfsburg üvöltése, idén pedig a Hamburg szórakoztat (egy jó Zé Robertoval). A bajnok a Bayern lesz, mert felmérgelték magukat, hogy tavaly rágós volt a bajor kolbász. A válogatottjuk jó lenne, ha lenne benne német. Schweini maradt mutatóba, a többiek mórok, arabok, gójok és határ menti lengyelek.
Serie AElérkeztem végre a vesszőparipámhoz, olasz foci. Sokan mondják, hogy a catenaccionak befellegzett, mert a modern futball átrobog a széleken. Melyik bajnokságban van még olyan, hogy a Rómaban több mint 10 éve játszó félistennek, Grande Tottinak a saját B-közepe dobja vissza a mezét, mert bűn rosszul játszott? Van városi rangadó (Lazio-Roma, Inter-Milan, Sampdoria-Genova), van politika töltetű (Livorno-Lazio) és vannak szimplán poklok, ahol ajándék a másnap reggel (Palermo, Firenze, Nápoly). Maffia, bunda és Berlusconi (a dörzsölték érzik, hogy ezek közé egyenlőségjelet is tehettem volna). Az Interen körülbelül 5 éve olyan mágia tartja az első helyen, ami ellen Yoda mester sem tudná mozgósítani erőit. Ha mélyponton is vannak, akkor szerencséjükre a riválisoknak a Mariana-árok is csak útpadka szintkülönbség. Amikor burult a bunda bili, akkor is ők bújtak először fedél alá. Mindemellett talán 5 meccset is az utolsó 5 percben hoztak 3 pontra. Az első 3 hely még megsaccolható (Inter, Roma, Milan), de következő 10 hely teljesen lutri. Bő 10 forduló van hátra, de nem lehet tudni, hogy a Juve, a Palmermo, a Nápoly, a Samp, a Genova vagy a Cagliari fog nyomulni valamelyik európai ligában. Nem éli fénykorát az olasz foci, ez sajnos tény. Az Inter kivételével kisemmiztek minden olasz csapatot más európai ligák klubjai, a Juve még vergődik az EL-ben (már 16 között vannak). Szimpatikusak a kiscsapatok, mindenki lehet valakiért vagy valamiért szeretni. Jelenleg a Siena, az Atalanta és a Livorno áll kiesésre. Sienat én csak "kisjuveként" emlegetem (megszólalásig hasonló a két csapat címere, csupán a Juventusében van 2 csillag, aki nem tudja miért, az leülhet, egyes!), a bergamoiaknak nagyon szimpatikus szurkolói vannak, a Livorno nélkül pedig nem kellene minden Lazio elleni meccsre richter skála 10-es rendőri védelem. Kiesési tűzközelben van még a Catania (Szicília), az Udinese soraiban szerintem Itália legalulértékeltebb játékosával, Antonio Di Nataleval, aki jelenleg vezeti a góllövő listát. Illetve kár lenne még a szuperkupa győztes Lazioért (megérdemelnék a kiesést...), Bologna pedig csak a makarónia miatt megérdemli a bentmaradást. Fél szemem már a Serie B-n van, a Lecce valószínűleg feljön, mellette a Sassuolo és a Grosseto kiscsapatként álmodozik, hogy a Giuseppe Meazzában gurítanak nekik egy 6-ost.
Ligue 1A francia ligát csak érintőlegesen követem, tudom mi a helyzet, de hogy ok-okozati összefüggéskbe nem megyek bele mélyebben. Jó volt szórakozni a Lyon bénáskodásain, de már felzárkóztak. A Bordeaux elött leborulok, a Lille üde színvolt. Valaki fejtse már ki egy összetett mondatban (legalább 5 tagmondatnak kell benne lennie), hogy Európa egyik legnagyobb városának, Párizsnak miért nincsen normális futball csapatba? Berlin még hasonlóan talány.
Liga SagresA portugál bajnokságba vannak csapatok (Porto, Benfica, Sporting), nekem még is úgy tűnik ez a 16 csapat csak a brazil nagytestvér kihelyezett tagozata.
NB1Magyar bajnokságról majd máskor, mert nem vagyok mazochista sem szadista.
Bajnokok Ligája
Nem állítok valótlant, ha azt mondom, hogy bármelyik meccsbe belekapcsol az ember, akkor odaragad a képernyő elé. Most is vannak szimpatikus kiscsapatok és unszimpatikus milliárdosok, a keretekben pedig korszakos zsenik és mérhetetlen nagy balfácánok. Még 16-an vannak, de már most kifog esni minimum 4, akiért kár és innen már csak melegedni fog a helyzet. Jelenleg azt mondom, hogy lövésem sincs ki nyer. Sok múlik azon, hogy otthon ne vagy maximum 1 gólt kapjon a hazai csapat.
Európa Liga
A BL kitestvére, szintén 100 %-ban üzlet, azonban ha meccseket nézem nem érzem ezt annyira. Egy Inter-Chelsea-n fogta az agyam, hogy mekkora pénzkötegek múlnak a meccsen. Azonban egy Galatasaray-Atletico Madridon inkább az érzelmek játszanak, Isztambul porig égett. Kiemelném még a Roma-Panathinaikos mérkőzést, Athénban az utolsó 10 percben fordított a Pana. Viszont ami csütörtökön Rómában történt, arra hasonló példát keresve fel kell csapnunk a történelem könyveket. Az görögök lábára pont passzentos volt a csizma, jól seggberúgták vele a taljánokat. Kiesett a címvédő Shaktar Donetsk, az Ajax és a már említett Roma is. Megvan a nyolcaddöntő sorsolása, a párosítások egy-egy ízlésesen tálalt desszert. Érdekesség, hogy több belga vagy portugál csapat (2-2 darab) van még játékban, mint olasz (1). A nagyonnagyok egyelőre elkerülték egymást, a csúcsmeccs a Valencia-Werder Bremen ütközet lesz.